Meyve Yemekten Korkmayın!

shutterstock_594316418.jpg

Evet fruktoz meyve ve balda doğal bir şeker olmakla beraber besinlere eklenen sükroz ve yüksek fruktozlu mısır şurubudur. Son yıllarda besinlere eklenen fruktozun artmasıyla birlikte malesef günlük fruktoz alımı artmıştır. Fruktozun obezite, tip2 diyabet,  hipertansiyon, hiperlipidemi, insülin direnci, karaciğer yağlanması, gut gibi hastalıklarla ilişkili olduğu gerçeği çalışmalarla birlikte kanıtlanmış olsada fruktozun tüm kaynaklarının aynı etkiye sahip olmadığı açıklanmıştır! 

Doğal meyvelerde bulunan fruktoz, fruktoz  şurubu eklenmiş gıdaların etkilerinin aksine antioksidan, askorbik asit, polifenoller, potasyum ve posadan zengin olup çoğu hastalıklardan koruyucu etki gösterebilmektedirler.

Yani diyorumkii meyve ve sebze yemekten korkmayın!

Birçok vitamin, mineral ve lif kaynağı olan meyve ve sebzeler özellikle kronik hastalıklarda korunmada önemli rol oynamaktadırlar.

Çalışmalarında söylediği gibi; sağlıklı ve dengeli beslenmede önemli rol üstlenen meyve ve sebzeler diyetten eksik edilmemelidir.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Beni instagramda takip edin!


Notice: Trying to get property 'error_message' of non-object in /home/ncv9fp9tfdf3/public_html/wp-content/plugins/organic-food/organic-food.php on line 4315